wtorek, 27 lutego 2024

W.Keith Campbell i Carolyn Crist - Narcystyczna osobowość naszych czasów

Dzień dobry! 

Przygotowałam dzisiaj dla Was nową, krótką opinię na temat książki, jaką miałam okazję przeczytać w ostatnim czasie. Jest to poradnik, który zaciekawił mnie swoją tematyką. Nie wiedziałam jednak, czy mi się spodoba czy nie, ponieważ to nowość. Jednak dałam jej szansę. 

W.Keith Campbell - wykłada psychologię na Uniwersytecie Georgii. Jest autorem wielu prac naukowych oraz kilku poczytnych książek. Bada naukowo zjawisko narcyzmu i często wypowiada się na jego temat w mediach, wygłosił o nim także wykład na konferencji TEDx.

Carolyn Crist - jest niezależną dziennikarką publikującą na całym świecie reportaże m.in.z USA, Mongolii czy Korei Południowej. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i medycyny. Prowadzi tez firmę konsultingową dla mediów i stronę internetową, na której doradza, jak pisać i pracować na własny rachunek. 

W.Keith Campbell i Carolyn Crist - Narcystyczna osobowość naszych czasów


Słowo „narcyzm” jest jednym z częściej używanych – powtarzane w mediach i wpisywane w internetowe wyszukiwarki. Ale co tak naprawdę znaczy?
W swojej książce dr W. Keith Campbell uchyla rąbka tajemnicy, przedstawiając najnowsze psychologiczne, osobowościowe i społeczne badania tego zjawiska. Opisuje spektrum narcyzmu aż po narcystyczne zaburzenie osobowości, ale też uświadamia, że niemal każdy prezentuje narcystyczne cechy w codziennym funkcjonowaniu. Narcystyczna osobowość naszych czasów oferuje rady i sugestie, jak łagodzić tego rodzaju toksyczne zachowania własne oraz innych. Wskazując najnowsze trendy, które je nasilają, jak uzależnienie od portali społecznościowych i hermetyczne subkultury, tłumaczy, jak się przed nimi chronić.
Doktor W. Keith Campbell wykłada psychologię na Uniwersytecie Georgii. Jest autorem wielu prac naukowych oraz kilku poczytnych książek, w tym Narcissism Epidemic (z Jean Twenge). Bada naukowo zjawisko narcyzmu i często wypowiada się na jego temat w mediach, wygłosił o nim także wykład na konferencji TEDx.

Okładka jest w kolorze jasnoniebieskim/miętowym, a na samym środku mamy kwiat, narcyz. Nie posiada skrzydełek, więc nie ma dodatkowej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ma kremowe strony, czcionkę wystarczającą dla oka, odstępy między wersami i marginesy zostały zachowane. Na samym początku mamy spis rozdziałów i podrozdziałów, dzięki czemu możemy się dowiedzieć, o czym dokładnie będziemy czytać. 

Osobowość narcystyczna, to bardzo popularny temat w dzisiejszych czasach. Byłam ogromnie ciekawa tego, jak ta książka przybliży mi ten temat. Liczyłam na naprawdę świetną książkę, którą pochłonę z ogromnym zaciekawieniem. Pierwsza część jest niezwykle szczegółowo opisana, widać, że autorzy wiedzieli, o czym piszą i jak podzielić się fachową wiedzą. Niemniej jednak, jak dla mnie... Było opisane za dokładnie, za dużo, nużyło mnie jej czytanie... Szkoda, bo gdyby było to w bardziej przystępny sposób przedstawione, podejrzewam, że nie mogłabym się od niej oderwać. Druga i trzecia część już była znacznie lepsza, w przystępniejszy sposób opisana. Jednak odczucie znużenia towarzyszyło mi przez całość i jakoś topornie szła mi jej lektura. Wielka szkoda... 

Niemniej jednak, nie mogę powiedzieć, że jest źle napisana, czy potraktowana po macoszemu, bo nie jest. Dokładna, skrupulatnie dopracowana, której nic nie brakuje. Myślę, że wielu z Was może przypaść do gustu ze względu właśnie na ten temat. Przeczytacie o charakterystyce narcyzmu, o cechach osobowości, jak wyglądają narcystyczne relacje, władze, czy portale społecznościowe a samo pojęcie narcyzmu. I mamy też kilka rozdziałów odnośnie radzenia sobie z takim człowiekiem. 

Mnie nie przypadła do gustu, ze względu na natłok informacji, które zostały w za bardzo "sztywny" sposób przedstawione. Ale wierzę, że wielu z Was może się spodobać, więc dajcie jej szansę i oceńcie sami. :)

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Chciałabym podziękować Wam za każde odwiedziny, za każde przeczytane słowo, to wiele dla mnie znaczy, naprawdę. Lubię dyskutować, więc jeżeli podejmiecie się dyskusji, napiszecie choćby kilka słów, ja będę szczęśliwa i zawsze odpowiem.
Raz jeszcze, dziękuję. ♥

Opisy książek w większości nowych postów pochodzą z lubimyczytać bądź niektóre wymyślam sama. ;)