wtorek, 13 lutego 2024

Renata Kucharzyk - Góralsko godacka

 Witajcie!

Przychodzę dzisiaj do Was z krótkim postem, który będzie polecajką, dosyć nietypowym na tym blogu. Jako, że mieszkam na południu Polski, to góralskie akcenty nie są mi obce. Co więcej, często zdarza się, że sama posługuje się zapożyczeniami lub też zaciągam po góralsku. 

Renata Kucharzyk - brak informacji o autorze. 

Renata Kucharzyk - Góralsko godacka 


Słownik przybliża bogactwo i urodę mowy mieszkańców Podhala, pokazuje urok barwnej, soczystej i dosadnej, ale też czułej gwary podhalańskiej. Melodia jej słów w połączeniu z żywymi, pełnymi humoru ilustracjami wprowadza czytelnika w niezwykły klimat polskich gór.
Wierzę, że nie tylko cepry znajdą tu coś dla siebie, ale także sami Podhalanie odnajdą wyrazy z dzieciństwa, może już trochę zapomniane, a może zupełnie nieznane. Jak napisał Tadeusz Bukowski-Grosek w swoim wierszu poświęconym goralskiej gwarze: "Musiyme łocalić mowe łod zagłady, przenieść jom na papiyr, ni ma innej rady".

Wydana jest naprawdę dobrze, w twardej oprawie. Same ilustracje w środku są i wcale ich nie jest mało. Pewnie pomyślicie, co za wariatka czyta słownik? Ja jednak po trochę podczytywałam przez styczeń, i ku memu zdziwieniu przyłapałam się na tym, że używam na co dzień wielu zaciągnięć czy słówek, jakimi posługują się górale. Dla niektórych słowa mogą być dziwne, niezrozumiałe, śmieszne, lub mogą być logiczne, ale nie znaczą tego, co byśmy powiedzieli normalnie. Oczywiście, wychodząc w Tatry często napotykałam osoby, które rozmawiały między sobą gwarą i nie raz byłam ciekawa, o czym tak gwarzą... Nie uczyłam się, rzecz jasna słownika na pamięć, ale przeczytałam każde ze słówek, z każdego działu. Teraz już na pewno będę bardziej kumata podczas spotkania na szlaku. :D  

Polecam, znajdziecie w niej naprawdę wiele słówek, które może i Wy słyszycie na co dzień? Kto to wie. Ale to raczej dodatek, ciekawostka, niżli książka do czytania, wiadomo. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Chciałabym podziękować Wam za każde odwiedziny, za każde przeczytane słowo, to wiele dla mnie znaczy, naprawdę. Lubię dyskutować, więc jeżeli podejmiecie się dyskusji, napiszecie choćby kilka słów, ja będę szczęśliwa i zawsze odpowiem.
Raz jeszcze, dziękuję. ♥

Opisy książek w większości nowych postów pochodzą z lubimyczytać bądź niektóre wymyślam sama. ;)