niedziela, 4 grudnia 2022

Anna Cyklińska - Przewodnik po emocjach. Jak lepiej rozumieć własne uczucia

 Witajcie!

Przychodzę dzisiaj do Was z opinią poradnika/przewodnika... Jest to pozycja, którą bardzo chciałam poznać, ponieważ autorkę obserwuję na social mediach i gdy tylko pojawiła się informacja, że wydaje książkę - musiałam ją mieć. Tym bardziej, że w ostatnim czasie częściej zagłębiam się w tego typu literaturę.  

Anna Cyklińska - psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna w trakcie specjalizacji, absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi własny gabinet psychoterapeutyczny i działalność edukacyjno-warsztatową. Popularyzuje wiedzę na temat emocji i zdrowia psychicznego na swoim profilu na Instagramie @psychoedu_. 

Anna Cyklińska - Przewodnik po emocjach. Jak lepiej rozumieć własne uczucia


"Przewodnik po emocjach" to pionierski na polskim rynku poradnik psychologiczny, będący przewodnikiem po dwudziestu podstawowych emocjach, których doświadczamy w swoim życiu.
Autorka nie tylko tłumaczy, czym są emocje i dlaczego są ważne, ale przede wszystkim pokazuje, co się dzieje, kiedy ich nie rozumiemy, nie wyrażamy lub tłumimy. Książce towarzyszy też część ćwiczeniowa, między innymi pozawalają zrozumieć, jak nie tłumić emocji, jak zauważać emocje w ciele, jak praktykować uważność i pracować nad słownikiem emocji. Poradnik ilustrują grafiki znakomitej Mary Zalewskiej. 

Nie będzie dzisiaj standardowej recenzji, tylko bardziej opinia, ze względu na gatunek książki, a też nie jestem w stanie tak jej opisać jak przeważnie to robię... 

Okładka ma twardą oprawę, co jest na plus uważam, bo chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi. Miła tekstura w dotyku - ze względu na matowo śliskie wykończenie. Stronice są kremowe, czcionka wystarczająca dla oka. Literówek brak. W środku mamy ilustracje, które naprawdę są świetnym dodatkiem, wpasowują się w klimat. Podzielona na rozdziały, podrozdziały. 

Książka napisana w lekki i przystępny sposób, nie sprawia problemów podczas czytania. Autorka nie posługiwała się wyrazami, których nie moglibyśmy zrozumieć... Mam w niej sporo znaczników, ponieważ kilkanaście fragmentów wydało mi się tak ważnych dla mnie, że musiałam je zaznaczyć. I jak z tego możecie się domyślić - jestem zadowolona. Wyciągnęłam z niej wiele, zrozumiałam troszkę siebie. Mamy tutaj omówione sporo emocji, skąd się biorą, co mogą oznaczać. Bo nie każda emocja ma tylko jedno znaczenie i to albo negatywne, albo pozytywne. Mamy tutaj odniesienia do literatury fachowej, bo jest spis wszystkich źródeł. W takiej pozycji jest to niezbędne i wyszło dość profesjonalnie. Jest część teoretyczna, ale i praktyczna również ma miejsce. Podpowiada nam między wierszami, po jakie inne tytuły możemy sięgnąć - ja sama zanotowałam sobie jedną lekturę, która prawdopodobnie przypadnie mi do gustu. 

Jeżeli nie rozumiemy swoich emocji, jeśli mamy problem z nimi - to ten poradnik będzie idealny. Widać, że autorka dołożyła wszelkich starań, by nie tylko wizualnie się jej "dziecko" prezentowało. Bo i w środku, wszystko jest idealnie rozłożone, tekst nie męczy, a wręcz przeciwnie, nas, jako czytelników wciąga i nie raz nie chce wypuścić z rąk. 

Reasumując uważam, że wiele wniosła do mojej głowy, wiele wysnuwało mi się wniosków podczas czytania i wierzę, że z Wami będzie podobnie. Zdecydowanie Wam ją polecam, bo jest tego warta. Już trochę książek poradników jest za mną i szczerze, plasuje się ona na drugim miejscu, zaraz po książce Kasi Kucewicz. Śmiało daje dziewięć na dziesięć gwiazdek, jest naprawdę bardzo dobrze i fachowo napisana. Udało mi się ją kupić za połowę ceny na stronie empiku, gdyż pojawił się kod zniżkowy udostępniony na Instagramie autorki. Więc jak tu można było nie skorzystać? :D POLECAM!

1 komentarz:

Chciałabym podziękować Wam za każde odwiedziny, za każde przeczytane słowo, to wiele dla mnie znaczy, naprawdę. Lubię dyskutować, więc jeżeli podejmiecie się dyskusji, napiszecie choćby kilka słów, ja będę szczęśliwa i zawsze odpowiem.
Raz jeszcze, dziękuję. ♥

Opisy książek w większości nowych postów pochodzą z lubimyczytać bądź niektóre wymyślam sama. ;)