piątek, 7 października 2016

Małżeństwo idealne? To nie możliwe!

Dzień dobry Moi Kochani!
Różne książki przewijają mi się przez dłonie. Gdy pewnego dnia zauważyłam ofertę dla blogerów, stwierdziłam, że się zgłoszę. Tak się potoczyło, że otrzymałam od Wydawnictwa egzemplarz książki, do której podeszłam z nutą sceptycyzmu. Raz, że nie skierowany bezpośrednio dla mojego stanu, a poza tym do tego jeszcze mi daleko. Ale lubię wyzwania więc podjęłam się i tego. Ciekawi, co było tym wyzwaniem?

Gary Chapman – pastor, specjalista w zakresie związków, miłości. Autor wielu poradników, w które zaczytują się ludzie. Podejmuje on w swoich książkach tematy takie jak: rodzina, małżeństwo, narzeczeństwo czy pozycje dla singli. Sprzedaż „5 języków miłości” sprzedała się w pięciu milionach egzemplarzy, została również przetłumaczona na 36 języków.

Gary Chapman – Małżeństwo jakiego zawsze chcieliście

Autor w tej lekturze daje pewnego rodzaju wskazówki dla małżeństw, które mają jakieś problemy, lub po prostu dla osób, które chcą żyć w jeszcze lepszym związku niż obecnie. Podejmuje się tematów takich jak: miłość, umiejętność słuchania, podział ról, wspólne podejmowanie decyzji, seks, rozwiązywanie konfliktów czy planowanie domowego budżetu.

Podeszłam do tej lektury dosyć sceptycznie, ponieważ miałam już raz do czynienia z podobnym poradnikiem, tylko z tą różnicą, że jego autorem jest przezabawny Mark Gungor. Bałam się, że książka będzie wypisz wymaluj praktycznie o tym samym. I wiecie, że się nie myliłam. Podejmują się tych samych tematów, inaczej o nich mówią, jednak wniosek jest prawie taki sam. Uważam, że Mark dodając szczypty humoru, chociaż nawet więcej niż szczypty, idealnie stworzył klimat, a tutaj tego mi brakowało. Niestety będzie to pewnego rodzaju porównanie. Niczym mnie Pan Gary nie urzekł. Brakowało mi tego luzackiego stylu, jak u Gungora. Wydawało mi się, że jestem sobie na Sali wykładowej, a nikt się nie odzywa, nawet stara się nie oddychać, by nie przeszkodzić w wykładzie naszego nauczyciela – tak właśnie się czułam czytając ten egzemplarz.

"Najpotężniejszym celem małżeństwa jest zjednoczenie dwóch osób najgłębiej, jak to tylko możliwe."

Natomiast gdzieś tam zostałam pozytywnie zaskoczona, a mianowicie, że po każdym rozdziale są pogrubione punkty, które są też podsumowaniem całego danego działu i radami, jak wykorzystać to w swoim małżeństwie. Pozytywnym zaskoczeniem było też na trafienie na fragment I Listu do Koryntian, którego uwielbiam. Mówi on o miłości i raczej na pewno go kojarzycie. Jak mnie pamięć nie myli był on wspomniany w książce Nicholasa Sparksa, Jesienna miłość. Ewentualnie w filmie, bo też go oglądałam. Fajnie wyglądało tez pogrubione zdanie, jako najważniejsze na całej stronicy, lecz nie pojawiało się to często, ale miłe to również zaskoczenie.

Nie jestem mężatką więc stąd też może moja niska ocena, bo to nie poradnik dla mnie. Mimo iż gdzieś tam w głowie kiełkuje myśl, że kiedyś będzie pięknie ubrany kościół, biała suknia i ten jedyny, jak na razie to nie możliwe. Chociaż te tematy, które omówił w lekturze autor są wcześniej spotykane niż dopiero w małżeństwie. Będąc sama już w czteroletnim związku, zauważyłam, że wiele spraw pokrywa się z tym, jak wygląda małżeństwo. Może nie kontrolujemy swojego wzajemnego budżetu, ale podejmowanie decyzji, umiejętność słuchania, czy rozwiązywania konfliktów towarzyszy nam to cały czas.

"Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości lecz współweseli się z prawdą."

Fajnie czyta się to, co autor nam podaje wyłożone na tacy, jednak każdy inny pastor będzie mówił to samo, tylko w innych słowach, inaczej wszystko ubierze. Dlatego mam to doświadczenie i niestety jak na moje oko, pastor Gary nie jest pastorem Markiem. Gungor sprawił, że czytając to często się śmialiśmy. A tutaj wszystko było sztywne. Nie twierdzę, żeby po nią nie sięgać, bo jest zła, czy może niedopracowana bo to nie prawda, ale po prostu raz lubimy kogoś bardziej, kogoś mniej i tutaj zdecydowanie polecam Marka Gungora w pierwszej kolejności.

Nie ma związków idealnych, o czym chyba byliście w stanie nie raz się przekonać. Nie ma związku bez kłótni, one musza być, bo jeszcze bardziej zespalają w jedność dwoje bliskich sobie ludzi. Nie możesz też wymagać, a nic z siebie nie dawać. To transakcja wiązana. Wychodząc za mąż, czy żeniąc się bierzesz drugą osobę taką, jaka jest. Z zaletami, z wadami, z nawykami czy uzależnieniami. Bierzesz ją całą, a nie to, co chcesz.

Uważam, że Gary Chapman w swojej książce sprawnie opisał sytuacje, a każdy rozdział był dopracowany. Szkoda, że był sztywny, nie dał z siebie nieco humoru tworząc już od razu luźniejszy klimat, ale nie było tak źle. Myślę, że ten poradnik śmiało może kupić para, która lada moment stanie na ślubnym kobiercu, czy też w Urzędzie Stanu Cywilnego, czy para z kilkuletnim małżeńskim stażem. Ona będzie odpowiednia i dla jednych i dla drugich. Jednak dla osób wolnych, które są w związku lub nie, które myślą o swoim ślubie bądź też nie – wstrzymałabym się. To jest po prostu życie. Samo życie. 

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Esprit
http://www.esprit.com.pl/

27 komentarzy:

 1. Brrr, ja jestem zrażona do porad pastorów, bo katecheta puszczał nam faceta, który opowiada, że seks przez ślubem to zło, że mieszkanie razem to zło. Ale no kurde! Nawet moja mama jest zdania, że 'towar' należy najpierw przetestować :D Potem wychodzą sytuacje, że ktoś bezpłodny, ktoś impotent, o nawykach mieszkaniowych nie wspominając! Więc jak dla mnie tacy pastorzy mogą sobie włożyć swoje rady wiadomo gdzie :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomimo tego, że jestem mężatką to raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ma związków idealnych, to prawda, jednak zawsze warto w tym kierunku podążać, nieraz tak bardzo pozytywnie może nas partner zaskoczyć. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja z chęcią przeczytam o ile znajdę w księgarni lub bibliotece :)pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakos do tego typu porad nigdy mnie nie ciągnęło - grunt to wypracować wszystko po swojemu :) Idealnie nigdy nie będzie, ale może być tak prawie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Najbardziej idealnymi małżeństwami są te nieidealne :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie, no ja nie lubię poradników dotyczących udanych związków. Mam swoje zdanie, że każdy "receptę" musi znaleźć sam. No ale zależy co dla kogo :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Trochę szkoda tego braku humoru, ja raczej nie planuję tej lektury w najbliższym czasie. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To prawda, nie ma związków idealnych, ale uważam to za zaletę, bo cóż to za frajda żyjąc z ideałem :)))

  OdpowiedzUsuń
 10. Mi do małżeństwa jeszcze bardzo daleko więc to z pewnością nie książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka nie dla mnie. Grzecznie na razie podziękuję.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka nie dla mnie, przynajmniej w tym czasie, bo do małżeństwa mi jeszcze daleko.
  Pozdrawiam
  Biblioteka Tajemnic

  OdpowiedzUsuń
 13. O nie, żadnych poradników, nie lubię tego typu literatury. ;/

  OdpowiedzUsuń

Chciałabym podziękować Wam za każde odwiedziny, za każde przeczytane słowo, to wiele dla mnie znaczy, naprawdę. Lubię dyskutować, więc jeżeli podejmiecie się dyskusji, napiszecie choćby kilka słów, ja będę szczęśliwa i zawsze odpowiem.
Raz jeszcze, dziękuję. ♥

Opisy książek w większości nowych postów pochodzą z lubimyczytać bądź niektóre wymyślam sama. ;)