piątek, 4 maja 2018

Ty i teraz - aforyzmy

Dzień dobry! 
Dzisiaj będzie ciut inaczej. Nie będzie standardowej recenzji, ponieważ pozycja, którą dziś chcę Wam przedstawić to aforyzmy. Zbiór naprawdę bardzo wielu myśli, które są tak bardzo trafne patrząc na nasze życie. Aforyzmy towarzyszą mi od dawna. Będąc jeszcze w gimnazjum pisałam swoje, ale odkąd jeden opublikowałam na jednym z moich ówczesnych fan page został skopiowany i rozpowszechniony w sieci - skończyłam z tym. Bo po prostu mi ukradli ten tekst, ale nie ważne. Pogodziłam się z tym. Przejdźmy do setna. 

Lidia Jasińska - od lat zajmuje się pisaniem aforyzmów. Mieszka i tworzy w Warszawie, gdzie ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej. Jej myśli są również publikowane w prasie, w tym przez lata w Wieczorze Wrocławia, na licznych portalach internetowych oraz na stronie Autorki: www.jasinskalidia.pl

Lidia Jasińska - Ty i teraz 
Pierwszy tak obszerny zbiór myśli znanej, polskiej aforystki Lidii Jasińskiej. Zbiór przepastny, zawiera niemal 700 aforyzmów, wydany w kunsztownej płóciennej oprawie. Jak pisze Autorka w swym wstępie: „Wiodącym tematem zbioru Ty i teraz są relacje międzyludzkie, ze szczególnym akcentem na miłość. Celem, jaki sobie postawiłam, było umieszczenie jej w punkcie wyjścia dla bliższej refleksji nad różnymi sytuacjami, w których życie stawia kobietę i mężczyznę – raz przynosząc im radość i spełnienie, innym razem trudności, ból i kłopoty. W Ty i teraz trudno więc będzie odnaleźć klimat sielanki, gdyż w moim przekonaniu miłość sielanką nie jest. Idylliczne mogą być jedynie wyobrażenia o niej. Potem zaczynają się schody. Z czasem przychodzi zaś dystans i dojrzałość, a także – miejmy nadzieję – mądrość i siła, pozwalające pewniej trzymać ster, nie dopuszczając by byle burza mogła zmieść nas z nóg. I o tym są właśnie aforyzmy tworzące ten zbiór. Mam nadzieję, że pomogą Czytelnikom zatrzymać się i znaleźć w tym pędzącym świecie czas na chwilę refleksji"

Sięgając po tę lekturę nie wiedziałam, czy aforyzmy napisane przez Autorkę trafią do mnie i czy przypadną mi do gustu. Jest ich naprawdę sporo, więc przypuszczałam, że znajdzie się jakiś, który mi się spodoba. 
Wydawać by się mogło, że Autorka pisała je z wielką lekkością, bo z takim samym uczuciem się je czyta. Pochłonęłam te prawie siedemset aforyzmów w przeciągu dwóch, trzech godzin. 
Niejednokrotnie na moich ustach pojawiał się szeroki uśmiech, czy też poważny wyraz twarzy. Kiwałam głową do książki przyznając rację niektórym zdaniom. Tylko mama patrzyła na mnie jak na dziwoląga - bo zachowywałam się dziwnie. No cóż, tak to jest jak nie czyta się w ukryciu, a książka wywołuje w nas emocje.
Pani Lidia w swych aforyzmach przekazuje nam samo życie. Od miłości po przyjaźń i zdradzę. Pisze o przemijaniu życia, o relacjach międzyludzkich, które odgrywają główną rolę.  

Przyznam szczerze, że zbyt często czytać samych aforyzmów nie mogłabym, ale raz na czas, oczywiście, że tak. Lubię na chwilę się zatrzymać przy ciekawszym dla mnie aforyzmie i pomyśleć. To jest ciekawe doświadczenie. Nie wszystkie wiadomo będą nam odpowiadać, ale znajdą się takie, które przemówią nawet do kamienia. Ja oczywiście zaznaczyłam ich dość sporo, więc postaram się poniżej skrócić do minimum, by Was nimi nie zaspamować. Chociaż do siedmiuset trochę mi brakuje... :D 

"Spiesz się z realizacją marzeń, dopóki w nie wierzysz." 

"W każdym dniu pokonujemy siebie, ginąc od własnej broni." 

"Niewiele trzeba, aby człowieka podnieść na duchu, lecz jeszcze mniej, aby go doprowadzić do rozpaczy." 

"Co za bezsens: żądać od ludzi prawdy i karać ich za nią." 

"Małymi krokami też można zadeptać." 

"Rzadko kto wie, gdzie pieprz rośnie, stąd te bezowocne ucieczki."

"BYĆ KIMŚ OZNACZA BYĆ SOBĄ."

Ten zbiór świetnych, dokładnych i dopracowanych myśli polecam każdemu zainteresowanemu. Ci, którzy na co dzień lubią podczytywać złote myśli, koniecznie muszą zaopatrzyć się w ten egzemplarz. Ci, którzy są sceptycznie nastawieni, niezbyt zdecydowani - również zapraszam do zapoznania się z nimi. Nie wszystkie są trudne, a wręcz przeciwnie - lekkie i łatwe w odbiorze, ale należy się przy niektórych zatrzymać na dłużej. Ja się ogromnie cieszę, że dałam szansę temu zbiorowi ponieważ mogłam się zrelaksować. Wzięłam książkę do ręki, wyszłam na zewnątrz, usiadłam na schodach i zaczęłam czytać. Zapadłam się w tych myślach aż tak bardzo, że nie mogłam się oderwać i zapomniałam o całym świecie. Po doczytaniu ostatniego aforyzmu na mojej twarzy odmalowało się zdziwienia - Już ta godzina?! 
Jestem pewna, że i Wam przypadną do gustu, tylko musicie dać im szansę. Ja polecam z całego serca! 

Skusicie się? A może już mieliście okazję je poznać? Co o nich myślicie? Bo ja chyba będę się musiała zaopatrzyć w kolejne zbiory aforyzmów tej autorki. 

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu
http://www.barbelo.com.pl/imprint

38 komentarzy:

 1. Ja chyba jednak się nie zdecyduję.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurczę, śmiesznie się złożyło, bo akurat wczoraj pisałam u siebie o aforyzmie i ta książka jakby spadła mi teraz z nieba ;D
  Jeżeli znajdę gdzieś pdf, to chętnie sobie przejrzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. z miła chęcią przejrzę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od aforyzmów mam internety. Jeśli już coś w tym guście, to ewentualnie poezja

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś to do mnie nie przemawia, ani poezja ani aforyzmy to nie moja bajka :/

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytam książek takiej kategorii. Chyba jedyną książką która nie jest typową to "Sztuka Wojny".

  Pozdrawiam
  https://ksiazki-czytamy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy nie czytałam takiej pozycji, nie jestem przekonana, czy to coś dla mnie, ale jeśli natrafię na nią w bibliotece to spróbuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że finalnie jeśli się na nią natkniesz - przypadnie ci do gustu. :)

   Usuń
 8. Z chęcią ją przeczytam 😊

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś nie miałam w zwyczaju czytywać takich książek. Myślę, że na naszym rynku to nie jest zbyt pożądany typ literatury, a jednak czasami faktycznie warto się nad czymś takim pochylić. Mnie przekonała do niego Aleksandra Steć. Chętnie sięgnę więc także po "Ty i teraz"/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, sporo słyszałam o tej Pani, sama mam ochotę na jej książki. Jestem ciekawa, jak Ty odbierzesz te oto aforyzmy. ;)

   Usuń
 10. Lubię aforyzmy. Niemniej olę e chyba czytać w internecie, trochę szkoda mi kasy na taką książkę.

  OdpowiedzUsuń
 11. A ja lubię aforyzmy i z miłą chęcią skuszę się na tą książkę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie miałam pojęcia, ze z aforyzmów można stworzyć książkę, a jednak, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Kiedyś uwielbiałam się w nich zaczytywać:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Niestety nie jest to książka, która trafiłaby w mój gust..

  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 15. Oh, jak ja nie lubię takich aforyzmów. Jakby ktoś pozjadał wszystkie rozumy i próbuje umoralniać innych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eh, ale to kwestia każdego człowieka, czy je zastosuje czy też nie...

   Usuń
  2. Gdy świat źle mówi o kobiecie, głupcy rzucają kamienie... Tomek

   Usuń
 16. Ja uważam, że szkoda mi kasy na zbiory, jak mam swoje cytaty.info <3

  OdpowiedzUsuń
 17. To co piórem robi Pani Jasińska jest najpiękniejsza poezją z jaką w czasie rzeczywistym można się zetknąć. Szacunek!

  OdpowiedzUsuń

Chciałabym podziękować Wam za każde odwiedziny, za każde przeczytane słowo, to wiele dla mnie znaczy, naprawdę. Lubię dyskutować, więc jeżeli podejmiecie się dyskusji, napiszecie choćby kilka słów, ja będę szczęśliwa i zawsze odpowiem.
Raz jeszcze, dziękuję. ♥

Opisy książek w większości nowych postów pochodzą z lubimyczytać bądź niektóre wymyślam sama. ;)