sobota, 4 lutego 2017

Liebster Blog Award po raz osiemnasty i dziewiętnasty!

Witajcie Moi Drodzy, 
tak jak obiecałam, zabrałam się za zaległe nominacje Liebster Blog Award oraz TAG'ów. Nazbierało się tego trochę, a pytania są do siebie bardzo zbliżone, więc będę starała się dopasowywać nominacje, by pytania w dużej mierze się nie powielały. Jak mi to wyjdzie, zobaczymy.  Przyjmuje taką zasadę, że TAG'ów nie łączę ze sobą, tylko LBA. Chciałabym jeszcze podziękować dwóm blogerkom, które nominowały mnie do tego wyzwania. W takiej kolejności, jak je przedstawię, będę odpowiadać na ich pytania: Justowa z bloga Just&Books KLIK oraz Ania z bloga Chaos myśli KLIK. A więc zaczynamy. :)


1. Uważasz, że Polacy za mało czytają?
Nie, nie uważam tak. Jestem człowiekiem, który rzadko kiedy jeździ po księgarniach, ale częściej pląta się po bibliotekach. Zawsze gdy zachodzę do jednej, czy drugiej biblioteki widzę, że książek jest dużo, ale ciągle tych nowych brak. Brak, bo ludzie pożyczają. Czytają. A ostatnio również gdy byłam w bibliotece, tej, u której mam wtyki, że tak powiem, bo Pani Ania pozwala mi zabierać więcej niż cztery książki. :) A więc, rozmawiałam z nią i sama jest w szoku, skąd Biblioteka Narodowa ma tak niskie statystyki czytelnictwa. Czyta tak wielu ludzi, obrót książek jest ogromny, ale tak, ludzie nie czytają. Sama była tak oburzona, bo teraz jest więcej ludzi czytających niż odwrotnie. No, ale. Statystyki statystykami - nie warto im ufać. 

2. Nie przeszkadza ci ta cała "moda na czytanie"?
Trochę. Bo jeżeli ludzie czytają tylko po to, by być cool i na czasie, to takich bym od razu zastrzeliła. Czyta się dla siebie, a nie dla innych, No z wyjątkiem rodziców, czytających dzieciom bajki. To całkiem co innego. Jednak ciesze się naprawdę, że coraz częściej po mieście (myślę tu o Krakowie), widzę coraz częściej w środkach komunikacji ludzi z książką. Czytających. Miód na serce. Ale nie mam pojęcia, czy którekolwiek czyta z nich, by być na czasie... Ale nie podoba mi się to. 

3. Na jaką książkę obecnie polujesz? 
Szczerze? To na żadną. Mam tyle książek, że sama nie wiem, kiedy je przeczytam, naprawdę. Chociaż nie... Czekam na Franco Kim Holden i na najnowszą powieść Artura Urbanowicza i Agnieszki Opolskiej (myślę tu o książce Agi - Ari). 

4. Twoja znienawidzona lektura szkolna? 
Myślę, że jest nią... Ludzie bezdomni. Ileż ja się umęczyłam z jej czytaniem. Tak samo z lekturą Innego świata, ale ta tematyka była moim zdaniem lepsza i bardziej przyswajalna, mimo, że wojna, że śmierć, ale jednak. Tyle się umęczyłam z Ludźmi, że w sumie ciesze się, że to koniec z nią. Byle do matury... :) 

5. Książka, której nie dałaś rady przeczytać? 
Pierwszej części sagi Zmierzch. Po prostu nie. Nie przemawia ona do mnie, chociaz film znam, oglądałam go niejednokrotnie i nie tylko pierwszą część. Jednak pióro Meyer nie jest dla mnie. Chociaż dostałam od Adrianny z bloga Tajemnicze książki KLIK, książkę pt.:Intruz. Więc kto wie, może kiedyś podejmę to wyzwanie z inną powieścią, może mi się uda...

6. Jakiego bohatera lub bohaterkę bałabyś się spotkać w rzeczywistości?
Theo z powieści Agnieszki Opolskiej, pt.:Róża. Bałabym się bo wiem, że miałabym słabość do tego bohatera, a on tylko by mnie wykorzystywał. A ja ciągle głupia, dawałabym się nabrać. 

7. Jakie są trzy miejsca na Ziemi, które chciałabyś odwiedzić? 
Rety! Jest aż trzynaście miejsc, które chciałabym odwiedzić. :D Ale tak najbardziej, to Rosja (Ukraina również), Kanada oraz dokładniej pozwiedzać Północną część Polski. :) Miałam nawet plany jechać nad morze w tym roku, ale coś się posypało no i plany są niepewne... Będę coś kombinować, mam tam dwie koleżanki, a za niedługo trzy, bo jedna spodziewa się dziecka. Tak Adrianna, o Tobie piszę. <3 [KLIK do Pechowej Trzynastki]

8. Uprawiasz jakiś sport? 
No tak, Justowa bez tego pytania chyba się nie obejdzie, oczywiście bez urazy. :D Niestety, ale nie mam na to czasu. Ale ćwiczę na wf'ie KAŻDYM. :D Kiedyś ćwiczyłam z Chodakowską, ale jak moja waga zaczynała drastycznie spadać w dół, aż do niedowagi przestałam. Kiedyś też chodziłam na siatkówkę, ale jak mówię, niestety nie mam na to teraz czasu. :( 

9. Co robisz w wolnych chwilach poza czytaniem? 
Uczę się -.- tak, klasa maturalna, całe szczęście jestem już po egzaminie zawodowym. Słucham muzyki, obijam się, nałogowo piję herbatkę (jestem herbatomaniaczką, przepraszam xD) no i spotykam się z moją miłością. :D 

10. Panuje powszechna opinia, że czytelnicy dużo się uczą i mają same szóstki na świadectwie, jak jest z Tobą? 
Huh, trudne pytanie. Powiem tak. W podstawówce naprawdę się uczyłam, zresztą tego też wymagali moi rodzice. Stawiali mi warunek, będziesz miała świadectwo z paskiem na koniec czwartej klasy - dostaniesz komputer. I dostałam go. I działa do dziś. Nie potrafię rozstać się z tym PC, jest mi z nim dobrze. <3 Później piąta klasa, jak będzie pasek na świadectwie - załączymy Internet. Niestety żyłam w czasach, gdy telefon komórkowy w rękach dziecka z podstawówki był czymś niespotykanym - nie to, co teraz. Że na komunię dzieci dostają smartfony i inne bajery, a nawet i wcześniej. W gimnazjum olałam sprawę, zaś będąc w technikum jak narazie tylko dwa semestry i to pierwsze nie miałam paska, a przeżyłam już ich 7... To zależy. Bo niekoniecznie każdy czyta i ma dobre oceny. Ze mną jest tak dość nawet, ale nieźle muszę się tzw., napocić, żeby mieć to, na co zasłużyłam. 

11. Wierzysz w przeznaczenie? 
Wow, zaskoczyłaś mnie. Hm... nie wiem. Niestety, ale nawet nie wiem, co mam w tej odpowiedzi zawrzeć. Można by było polemizować, ale wolę je zostawić w takiej postaci. 

Pytania od Ani z bloga Chaos myśli 

1. Co najbardziej lubisz w blogowaniu? 
Chyba to, że mogę pisać, to co mi się podoba. Że nie milknę, gdy coś mi się szczerze nie podoba. Bo w życiu realnym, gdybym chciała tak wszystko krytykować, tobym chyba została najgorszym człowiekiem świata. XD Nie no, żartuję. :D 
Kocham w blogowaniu to, że mam taki dobry kontakt z Czytelnikami, że pojawiają się na moim blogu i czytają moje wypociny. To jest wspaniałe uczucie. <3 

2. Jakie są Twoje ulubione miejsca do czytania? 
Najbardziej wolę czytać w swoim pokoju, z kubkiem gorącej herbaty obok, pod ciepłą kołderką na łóżku. <3 Ewentualnie na fotelu przy kaloryferze z nieodłącznym kubkiem parującej herbaty. :)

3. Czy kiedykolwiek zerwałaś noc dla jakiejś książki? 
A i owszem, zdarzyło mi się, ale to było w podstawówce, gdy czytałam kryminały Chmielewskiej...no i miałam własny pokój. Teraz dzielę go z bratem, więc nie mogę ślęczeć do nocy, bo rodzice się na mnie złoszczą, szczególnie Mama. A poza tym szkoła tak mnie wykańcza, że nie mam siły czytać w nocy, a idealna wtedy myśl jest taka, by położyć się do łóżka, spać i nigdy z niego nie wychodzić. Tak, w czwartej klasie technikum, maturalnej - rozleniwiłam się bardzo. 

4. Czy jesteś uzależniona od kupowania własnych egzemplarzy czy wolisz wypożyczać z biblioteki? 
Niestety, ale nie mogę być uzależniona od kupowania, bo nie mam własnych dochodów. Gdybym pracowała, to i owszem, pewnie coś bym kupowała, ale na chwilę obecna nie ma szans. Dlatego tak często odwiedzam biblioteki. :) 

5. Jakie cechy książkowych bohaterów cenisz, a jakie z kolei cię irytują? 
To jasne jak SŁOŃCE. Jeżeli są bohaterami z krwi i kości, są odpowiedni dla mnie, to okej. Ale jeżeli są płascy, papierowi, bez charakteru - wtedy irytują mnie jak jasna cholera. Nie wspominając już o tym, gdy zachowują się jak dzieci ze szkoły podstawowej... 

6. Lubisz zbierać gadżety książkowe? Jeśli tak, to jakie? 
Lubię zakładki, torby płócienne. :) Mile widziane są tez u mnie długopisy lub kubki. :)

7. Twoja ulubiona książka z "dzieciństwa"? 
Nie mam takiej jednej ulubionej. Czytałam sporo kryminałów Chmielewskiej i one mi się bardzo podobały. Albo czytany mi przez rodziców Plastusiowy Pamiętnik, Pies, który jeździł koleją ewentualnie Akademia Pana Kleksa. 

8. Czy często oglądasz ekranizacje książek czy raczej nie lubisz książkowych historii przenoszonych na ekran? 
Lubię. Czasami nawet jest lepiej, gdy oglądam film niż czytam książkę. Myślę tutaj np. o serii Zmierzch. Jakoś nie potrafię tego przeczytać i jak oglądałam te części, podobało mi się bardzo. Zaś z kolei powieści Nicholasa Sparksa podobają mi się bardzo, ale koniecznie też trzeba przeczytać i to w pierwszej kolejności i później obejrzeć. Także z tym, to zależy. :)

9. Jaka postać literacka jest według Ciebie taką, z którą chętnie byś się zaprzyjaźniła? 
Sporo jest takich bohaterów. Np. Echo i Noah z powieści Przekroczyć granicę. Albo Gus z powieści Kim Holden. Niestety ja dużą uwagę przywiązuje do książkowych postaci i często jestem w stanie polubić, lub zaprzyjaźnić się z nimi podczas lektury, a później mi smutno, bo książka się kończy. Ta trójka to małe ziarenka w całej plaży piasku. :D 

10. Czy kiedykolwiek przeczytałaś jakąś książkę dwukrotnie? 
No pewnie i to było nie raz. Powieści Agi Lingas Łoniewskiej czytałam kilkakrotnie. Wiem, że wielu z Was pióro autorki nie odpowiada, ale ja ją uwielbiam i nic z tym nie poradzę. 

11. Lubisz zaznaczać interesujące Cię cytaty, czy kompletnie nie przywiązujesz do tego wagi?
Zaznaczać nie, ale zawsze przy czytaniu wpisuje sobie strony do notatnika w telefonie i później podaje je przy recenzji. :) A to głównie przez to, że czytam biblioteczne książki i nie chcę zakreślać ich. :) 

MOJE PYTANIA: 
1. Gdybyś miał/a złotą rybkę, która spełnia trzy życzenia, to co byś sobie zażyczył/a? [standardowe moje pytanie w LBA]
2. Cytat, który tak bardzo zapadł Ci w pamięć i stale Ci towarzyszy?
3. Gdybyś miał/a polecić mi po jednej książce autora zagranicznego oraz polskiego, to jakie by one były i dlaczego akurat te?
4. Czym interesujesz się poza czytaniem książek?
5. Gdybyś miał/a bilet w jedną stronę, gdzie chciałbyś/abyś się znaleźć i dlaczego tam?
6. Piosenka, która cię ostatnio nie opuszcza, to...?
7. Co jest Twoją słabością, słabym punktem? [oprócz książek, rzecz jasna]
8. Czego się boisz?
9. Żywioł, z którym się utożsamiasz?
10. Za co kochasz książki?
11. Masz jakieś uprzedzenia?

NOMINUJĘ: 
1. Kitty - http://biblioteczkaciekawychksiazek.blogspot.com/
2. Justyśkę - http://coraciemnosci.blogspot.com/
3. Olę - http://nieuleczalnyksiazkoholizm.blogspot.com/
4. Justynę - http://bookowe-love.blogspot.com/
5. Laylę - http://in-my-different-world.blogspot.com/
6. Ulę - https://doinnego.blogspot.com/
7. Adriannę - https://tajemniczeksiazki.blogspot.com/
8. Justową -  https://justboooks.blogspot.com/

24 komentarze:

 1. Haha rozbawiłaś mnie tym, że nie obejdę się bez pytania o sport :D podziwiam, że ćwiczysz na każdym wfie, ja tak nie robiłam :D
  i jak mogłaś nie przeczytać Zmierzchu?! :D Nie no, rozumiem, że ma on tylu zwolenników, co przeciwników ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super odpowiedzi, lubię LBA :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie zgadzam się z tym, że czytelnicy muszą mieć dobre oceny. Ja np. chodze do takiej szkoły, że jakbym chciała mieć same piątki i szóstki to nie miałabym wgl czasu na czytanie.

  Też jestem herbatoholiczką!
  Jestem od Ciebie dwa lata młodsza, a już chwytam każdą chwilę spania... Mam zacząć się bać?
  Dziękuję Ci bardzo za nominację i tak ciekawe pytania!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem.
   Tak, zacznij się bać. ;d Ale ci zazdroszczę, tez bym chciała mieć 18 lat... ;)

   Usuń
 4. Ja też z gadżetów książkowych lubię zakładki kubki. Ale masz tych nominacji :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Te ankiety oceniające poziom czytelnictwa w Polsce są jakieś lewe ;P Jakichś dziwnych ludzi przepytują ;P
  Nie słyszałam o czyś takim jak "moda na czytanie" - chyba jestem jakaś niedoinformowana, ale to dobrze, bo widocznie nie spotykałam takich ludzi.
  Ja nie znosiłam ćwiczyć na WF'ie, bo non stop graliśmy w znienawidzone przeze mnie gry zespołowe ;P
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tez jestem tego zdania hahaha ;D
   Moda na czytanie, widocznie jest nie wszędzie tak bardzo wyraźna.
   A co do WF'u, ja lubię gry zespołowe, ale tylko siatkówkę, w sumie piłka nożna tez może być. Bo kosza i ręcznej nienawidzę, trzeba się nabiegać i w ogóle. ;d

   Usuń
 6. Wiele pytań było naprawdę bardzo ciekawych i ambitnych, że aż miło się je czyta! :)

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♥
  SZELEST STRON

  OdpowiedzUsuń
 7. Intruza polecam przeczytać - był moim pierwszym spotkaniem z tą autorką i dobrze go wspominam ;D
  Pozdrawiam cieplutko ;*
  ps. zapraszam na konkurs u siebie - do wygrania coś innego niż książka :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Hm, nie zauważyłam żadnej "mody na czytanie", ale przyznam, że sporo osób jest, które faktycznie lubią czytać, więc te słabe wyniki czytelnictwa w Polsce bardzo mnie dziwią. Ja wśród swoich znajomych (a na studiach mam bardzo różnorodne towarzystwo), znam wiele osób, które lubią czytać. Może nie jakoś nałogowo, jak 10 książek miesięcznie, ale przynajmniej po tej jednej symbolicznej na miesiąc, kiedy naprawdę mają ochotę usiąść i się zrelaksować. Więc też nie wierzę statystykom - próba musiała być zdecydowanie źle dobrana do badania. ;/

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawie się czytało i poznawało Ciebie w tych odpowiedziach :-) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja jechałam wczoraj 1,5 godziny pociągiem i jak widziałam wokół siebie osoby czytające - bardzo mi się to podobało. Lubię czytać Twoje odpowiedzi na wszelkie Liebstery. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Też uważam, że te statystyki są jakieś oszukane, bo jak wchodzę do biblioteki to widzę albo szukających książek ludzi, albo przychodzi kobitka ok. 30 i wypakowuje z torby 5 książek :D
  Też mam wtyki u jednej Pani - w dziecięcym :D Ostatnio pozwoliła mi wziąć 6 książek zamiast 5, bo nie mogłam się zdecydować, jaką wybrać :D
  Ja mam szlaban na książki, bo szkoda mi kieszonkowego xD Na szczęście są biblioteki i współprace :)
  Dziękuję za nominację <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jak narazie też mam postanowienie, że nie wypożyczam. Jedynie współprace, bo trzeba przeczytać wszystko to, co mam na półkach. ;)
   Nie ma za co. ;)

   Usuń
 12. Ja nie ćwiczyłam na prawie żadnym wf, tak nienawidzę sportu! Ale po kilku wizytach rodziców w szkole musiałam chociaż udawać, że chciałabym, tylko mnie coś boli, ha ha :)

  OdpowiedzUsuń

Chciałabym podziękować Wam za każde odwiedziny, za każde przeczytane słowo, to wiele dla mnie znaczy, naprawdę. Lubię dyskutować, więc jeżeli podejmiecie się dyskusji, napiszecie choćby kilka słów, ja będę szczęśliwa i zawsze odpowiem.
Raz jeszcze, dziękuję. ♥

Opisy książek w większości nowych postów pochodzą z lubimyczytać bądź niektóre wymyślam sama. ;)