piątek, 10 kwietnia 2015

Rakieta, piłka, mecz, ambicja czyli to, co łączy tenis i ich wielbicieli.

Mam pewną znajomą, która w wakacje, podczas pracy polecała mi twórczość Cobena. Jednakże jakoś nie za bardzo spoglądałam w stronę tego pisarza, więc oddałam myśl w zapomnienie. Jednak tuż przed świętami będąc w szkolnej, cóż.. dość ubogiej bibliotece zaintrygował mnie tytuł. Wzięłam ją i dopiero po przeczytaniu opisu, zorientowałam się, kto jest autorem. Stwierdziłam, że ją wezmę. I tak się stało.

"- To tyle - zauważył - jeśli chodzi o jej powrót."

Harlan Coben - jako jedyny współczesny autor otrzymał 3 najbardziej prestiżowe nagrody literackie przyznawane w kategorii powieści kryminalnej. Wydany w 2001 roku thriller Nie mów nikomu stanowił przełom w karierze pisarza, przynosząc mu międzynarodową sławę i wysokie pozycje na listach bestsellerów w USA i Europie.

"Czyżby był śledzony?"


Harlan Coben - Krótka piłka"Obawiał się, że Jessica znów podepcze jego uczucia, przytrzaśnie jego serce w drzwiach miłości. Drzwiach miłości. Chryste. Zaczynał sypać cytatami z kiepskich piosenek country."

 W czasie ważnego meczu w tenisa ginie niegdyś sławna tenisistka Valerie Simpson. Myron Bolitar - agent, trzydzieści dwa lata, prywatny detektyw na własną rękę, dość dobrze znany, biegnie do ciała już zmarłej dziewczyna, która usilnie chciała się z nim skontaktować. Głównych podejrzanych jest nawet dwóch, Roger i Duane. Myron ma swojego przyjaciela, który również pomaga mu, określony jako "zblazowany psychopata", próbują rozwikłać zagadkę kto i z jakiej przyczyny zabił młodą gwiazdę. Czy będą kolejne ofiary? Wiemy, że wszystko kręci się wokół tenisa, ale czy tak naprawdę do tego grona należy zabójca? Co czeka Myrona i Wina? Czy szybko rozwikłają stopnie pokrewieństwa wszystkich podejrzanych, a nawet tych, którzy nie żyją? Przeczytajcie, to się dowiecie. 

"-Valerie zaczęła grać codziennie. Dobrze jej to robiło. Fizycznie i psychicznie. W końcu zaczęła dochodzić do siebie. A wtedy.. - Znowu zapatrzyła się w dal.[...]"

Jest to pierwsza powieść Pana Cobena, którą miałam okazję przeczytać. Powiem szczerze, że.. się nie zawiodłam. Sensacja, thriller czy kryminał - jest miłą odskocznią od codzienności, czy zwykłych powieści. Autor idealnie wprowadza czytelnika w poszukiwania śladów, jakichkolwiek dotyczących śledztwa. Ale też na tyle potrafi założyć nam opaskę na oczy, okręcić w koło parę razy, że stracimy rachubę i myśl, kto jest mordercą. To mi się podoba. Sama czytając tą książkę, już wiedziałam kto jest winny, jednak okazało się, że się myliłam. Dobrym zabiegiem, było też wprowadzenie niezbyt obszernego i szczegółowego, ale jednak - fragmentów życia głównego bohatera, który nie żyje tylko i wyłącznie pracą, że ma swoje życie prywatne, choć śledztwa są dla niego też bardzo ważne. Jak coś zaczyna, to nie kończy.

"- Co się dzieje, Duane? - zapytał go głośno. - Co ty ukrywasz? 
Zdjęcie nie odpowiedziało. Fotografie rzadko to robią."

Książka pisana rozdziałami, nie za długimi, nie za krótkimi. Akcja jest cały czas, w niektórych fragmentach, to aż serce do gardła mi wskakiwało, tak mnie zszokował obrotem spraw Pan Coben. Dialogi w idealnej ilości, czytelnik nie zanudzi się czytając opisów, bo zaraz jest jakiś dialog.
Sądzę, że takie powieści, może nie interesują każdego, jednakże trochę logicznego, spójnego myślenia chyba nikomu nie zaszkodzi. :)
Wiem jedno, że przy kolejnej wizycie w bibliotece niekoniecznie szkolnej, zasięgnę po pozycje tego autora. Bo warto. Osoba czytając przynajmniej tą powieść się nie nudzi, bo nie ma kiedy. Zawsze coś się dzieje.

"[...] - Guzik prawda - warknął Myron. Zdawał sobie sprawę z tego, że za bardzo naciska, ale coś nie pozwalało mu ustąpić. - Sprzedała pani córkę."

Podoba mi się, Wam również ją polecam. :)

8 komentarzy:

 1. Akurat tej książki Cobena nie czytałam, ale jeszcze nie zawiodłam się na jego prozie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytałam tę książkę i Cobena uwielbiam :) Przygodę z nim rozpoczęłam książką - ,,Jedyna szansa" :) Serdecznie polecam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Przy kolejnej wizycie w bibliotece z chęcią zajrzę w jego strony :)

   Usuń
 3. Coben jest moim zdaniem mistrzem thrillera. Jeden z najlepszych współczesnych autorów tego gatunku. Koniecznie sięgnij po wiecej, nie rozczarujesz sie

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tenis to dyscyplina wymagająca bardzo wysokiej sprawności fizycznej i intelektualnej. Bardzo trudny sport.

  OdpowiedzUsuń

Chciałabym podziękować Wam za każde odwiedziny, za każde przeczytane słowo, to wiele dla mnie znaczy, naprawdę. Lubię dyskutować, więc jeżeli podejmiecie się dyskusji, napiszecie choćby kilka słów, ja będę szczęśliwa i zawsze odpowiem.
Raz jeszcze, dziękuję. ♥

Opisy książek w większości nowych postów pochodzą z lubimyczytać bądź niektóre wymyślam sama. ;)